Вчитель, наставник, професіонал

IMG_392030 січня виповнилося 108 років від дня народження Олександра Савича Сумцова, який 21 рік очолював Харківський гарнізон пожежних-рятувальників і здобув славу досвідченого керівника, талановитого інженера, мудрого педагога, невтомного винахідника і проникливого будівельника.

Біля меморіальної дошки на будинку № 12 по вулиці Дарвіна, де жив легендарний пожежний, рано вранці зібралися представники харківського гарнізону ДСНС, начальник Головного управління Волобуєв Олександр Васильович, начальник управління персоналу Макарова Тетяна Андріївна, ветерани служби пожежної охорони Завада Володимир Михайлович, Палюх Володимир Григорович, Дорожко Анатолій Михайлович, Ткачов Олексій Вікторович, представники громадськості та преси.

IMG_3889Багато теплих слів прозвучало на церемонії покладання квітів від тих, з ким бойовий полковник працював пліч-опліч. Володимир Палюх прийняв в 1971 році у Олександра Сумцова естафету, очоливши Управління пожежної охорони Харківської області. Свого попередника ветеран і сьогодні вважає своїм учителем. Втім, за роки своєї служби Сумцов виховав кілька поколінь пожежних. Ще один колишній начальник Харківського гарнізону пожежних-рятувальників Анатолій Дорожко брав участь в церемонії покладання квітів до меморіальної дошки свого вчителя. Учнем Олександра Савича є і сьогоднішній начальник ГУ ДСНС в Харківській області Олександр Волобуєв.

IMG_3880Як відмітив Володимир Завада, Олександр Савич – настільки багатогранна особистість, що складно визначити його життя якимось одним ємним словом. Він був і грамотним інженером, і безстрашним вогнеборцем, і мудрим наставником, і досвідченим керівником, і дисциплінованим офіцером, і кмітливим винахідником, чиї розробки досі застосовуються в пожежній справі. Не можна забувати про громадську діяльність Олександра Савича, який обирався депутатом, захищаючи інтереси жителів міста, очолював ветеранську організацію гарнізону, допомагаючи ветеранам, пенсіонерам служби вирішити найнагальніші життєві проблеми.

IMG_3906З несподіваного боку дізналися присутні про безстрашного пожежного від його дочки Ірини Олександрівни. Вона розповіла присутнім, що Олександр Савич був прекрасним батьком і зразковим сім’янином, терплячим вихователем і справжнім другом для своїх дітей. Легендарний пожежний двічі удостоєний бойової медалі «За відвагу на пожежі», на його парадному кітелі красувалися Орден Червоної Зірки і Орден Червоного Прапора, медаль «За бойові заслуги» та інші нагороди.

За словами молодих співробітників, які взяли участь у покладанні квітів, гарнізон свято шанує традиції, закладені Олександром Сумцовим.